Quantcast
aryaenews is loading
Aryae News .ir
در حال بارگذاری...

دی

30 شنبه
1396

اینجا جای تبلیغ شماست !

تضمین آینده کودکان‌مان با انتشار «خبر خوب»/ یاس جامعه نتیجه بازتاب «خبر بد»

1396/10/24 11:25 منبع فارس نیوز

سمیه کرمانی نوشت: زبان خبر دادن به کودکان در برابر موضوعات اجتماعی را بیاموزیم. با اخبار کذب و شایعه پراکنی و یا خبرهای واقعی اما ترسناک آنان را بدبین و ناامید از آینده بار نیاوریم. این حقی است که کودکان به گردن ما دارند.

تضمین آینده کودکان‌مان با انتشار «خبر خوب»/ یاس جامعه نتیجه بازتاب «خبر بد»

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس، سمیه کرمانی مدیرمسئول روزنامه رنگ خدا (ویژه کودکان و نوجوانان) با موضوع خاطره درد فراموش نخواهد شد برای مطالبات‌مان کودکان را با اخبار منفی نترسانیم به ما می‌گویند نسل جنگ. چون در زمان جنگ متولد شدیم. در بحران به اجبار رشد کردیم و از بدو تولد سختی‌ها و تحریم‌ها را لمس کردیم.

هنوز صداهای بلند باعث ناراحتی‌مان می‌شوند. هنوز جیره‌بندی‌ها با کوچکترین کمبودی جلوی چشمانمان خودنمایی می‌کند. هنوز وقتی کوچکترین صدا و لرزشی حس می‌کنیم به دنبال سرپناه می‌گردیم و از اضطراب شب را در خیابان‌ها صبح می کنیم.

واقعیت این است که ما هنوز می‌ترسیم. ما پدران و مادران نسل امروز، هنوز با وحشت دیروزمان زندگی می‌کنیم و ترس‌هایمان را ناخودآگاه به فرزندانمان تسری می‌دهیم. دست خودمان نیست. ما ترسیده‌ایم. وقتی هنوز خیلی کوچک بودیم.

وقتی برای ترس‌های بزرگ زندگی و دیدن و شنیدن صدای بمب باران‌ها و فریادهای ترسناک و آتش و انفجار خیلی کوچک بودیم، نامهربانی جنگ افروزها ما را تا سرحد مرگ ترساند.

خبرها آن روزها خیلی مهم بودند. اخباری که از جنگ و صلح می‌شنیدیم و آینده ما را در صلح و آرامش و یا در جنگ خانه‌مان سوز رقم می‌زد. از آنجا بود که فهمیدیم اخبار مهم هستند و پیگیر خبرها می‌شدیم. 

پدران خیلی از ما در جنگ بودند و منتظر خبر و نامه‌ای و گاهی شاید تلفنی از خانه همسایه بودیم تا از حالش خبردار شویم. انتظار و یاس و امید را به خوبی می‌شناسیم. یادم نمی‌آید اما مادرم می‌گفت «گاهی که خبری از پدرت نمی‌آمد و حضورش در میدان نبرد طولانی می‌شد با هر صدای زنگی که از در می‌آمد، امیدوار به سمت در می‌رفتی و وقتی می‌دیدی پدرت نیست نا امید و خشمگین می‌آمدی و تا مدتی با کسی حرفی نمی‌زدی. حتی یک بار خبر شهادت پدرت آمد و با وجودی که خیلی کوچک بودی اما به شدت بی‌قراری می‌کردی.» علی رغم آنچه ما فکر می‌کنیم اخبار برای کودکان مهم هستند. برای آنان امید و یاس به ارمغان دارند.
برای همین است که اصرار داریم مشکلات را مسالمت آمیز حل کنیم. در میان تلخی‌های جنگ اما نسل صبوری شدیم و آموختیم برای مشکلات‌مان بهترین راه حل مسالمت آمیز حل کردن آنهاست.

وقتی بزرگتر شدیم متوجه شدیم تمام این مصائب را برای عزت و شرف سرزمین عزیزمان تحمل کردیم. فهمیدیم سرزمین‌مان‌، اعتقاداتمان، ناموسمان ارزش تحمل آن مصائب را داشته است.

حالا ما نسل جنگی‌ها خیلی صلح طلب شده‌ایم اما راستش را بخواهید باکی هم از جنگیدن نداریم. یکی از بزرگترین تناقضات که دفاع مقدس به ما ارزانی داشته‌، ترس و شجاعت توام باهم بوده است. حالا اگر لازم باشد همین ما کودکان ترسیده آن سالها سلاح برمی‌داریم و از سرزمین‌هان دفاع می‌کنیم. هیچ شکی نیست و تمام جهان بر این موضوع واقف است.
اما فریاد برای دشمن است نه دوست. ما فریادهایمان را برای دشمن نگه می‌داریم نه دوستانمان. اعتراض جنگ نیست. زبان اعتراض باید با زبان جنگ تفاوت داشته باشد. اعتراض می‌تواند مسالمت آمیز و در سکوت باشد. می‌تواند با نوشتن باشد. اعتراض حق هر شهروندی است اما باید زبان اعتراض را بیاموزیم.

در خبرهایمان هم باید به این موضوع توجه داشته باشیم. اینکه موضوعات چگونه طرح می‌شوند و کودکانی که در کنار ما هستند آن موضوعات و واقعیات زندگی را چگونه می‌شوند و قضاوت می‌کنند.
در لحظه‌ای تامل به خاطر خواهیم آورد که دشمن سالها به ما حمله کرد، شهرهای‌مان را به آتش کشید، کودکان بی‌گناه‌مان را کشت. خسارت مالی و جانی بسیاری به وطن عزیزتر از جانمان زد. سالها طول کشید تا این خسارات را جبران کنیم. حالا خودمان شبیه دشمن عمل می‌کنیم. اعتراضمان را با آتش زدن و اموال خودمان نشان می‌دهیم! خشم‌مان را با تخریب فریاد می‌زنیم. هم وطن خودمان را به مصاف دعوت می‌کنیم. مسئولانمان را تحقیر می‌کنیم. در کنار واقعیت‌ها شایعاتی می‌سازیم که فقط خبرها را جذاب‌تر نشان دهیم فارغ از اینکه با این خبر چقدر یاس و امید به جامعه و کودکان وارد می کنیم. 

باید زبان خبر دادن را بیاموزیم تا دست دشمنان واقعی این سرزمین را از سوء استفاده‌ها کوتاه کنیم.
ما در برابر نسل بعد مسئولیم. ما که ترس و جنگ و صلح و اعتراض را به خوبی می‌شناسیم. یادمان باشد که هزاران کودک در کنار ما در حال رشد کردن هستند. آنها می‌بینند و می‌شنوند. صداهای مهیب و تصاویر خشونت ما آنان را می‌ترساند و این خاطرات دردناک سالها با آنان خواهد بود. راستی می‌دانید که خاطره درد هرگز فراموش نمی‌شود و مغز سالها آن را بازآفرینی می‌کند؟
می‌دانید اگر کودکی را ناخواسته و برای مطالبات‌مان بترسانیم، مسئولیت سالها آشفته کردن خواب او بر دوش ماست؟ می‌دانید اگر اعتراض با خشونت را به آنان بیاموزیم، در آینده ما مسئول خشونت‌های اجتماعی هستیم و حق اعتراض نداریم؟
در اتفاقات اخیر کشور، کودکان بی‌گناهی قربانی شدند. چطور می‌توانیم بار گناه آن را به دوش بکشیم و در برابر این موضوع بی‌تفاوت باشیم؟ کودکان‌مان صبوری، عشق و اعتراض را از ما می‌آموزند. زبان این واژه‌ها را بیاموزیم.

زبان خبر دادن به کودکان در برابر موضوعات اجتماعی را بیاموزیم. با اخبار کذب و شایعه پراکنی و یا خبرهای واقعی اما ترسناک آنان را بدبین و ناامید از آینده بار نیاوریم. این حقی‌ است که کودکان به گردن ما دارند. دین‌مان را درست ادا کنیم.
انتهای پیام/ 

خبرهای مرتبط

دخل و خرج مدارس با هم نمی‌خواند/ شگردهای برخی مدیران برای پُرکردن جیب خالی مدرسه
داستان تأمین هزینه‌های مدارس و عدم پرداخت مطلوب سرانه، روایت تکراری و هرساله واحدهای آموزشی است و مدیران سعی می‌کنند با ترفندهای مختلف، جیب خالی مدارس را پُرکرده و از عهده دخل و خرج آن برآیند.
اجتماعی 00:10   1396/10/27
سردترین روستای جهان+تصاویر
روستای اویمیاکن در منطقه سیبری کشور روسیه قرار دارد و با داشتن 500 سکنه به عنوان سردترین روستای جهان شناخته می‌شود.
اجتماعی 20:15   1396/10/26
تشکیل اتاق فکر و بکارگیری جوانان و زنان در شورای عالی استان‌ها
نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: پیشنهاد می دهم شورای عالی استانها با بکارگیری جوانان و زنان و تشکیل اتاق فکر نسبت به تدوین و تصویب قوانین مورد نیاز، دوره بالندگی این نهاد مردمی را راهبری کند.
اجتماعی 19:56   1396/10/26
ارجاع سوالات قاضی پور از وزیر جهاد کشاورزی به صحن علنی مجلس/ جمعیت هلال احمر از پرداخت مالیات معاف می‌شود
سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت: در نشست امروز این کمیسیون سوال قاضی پور از وزیر جهاد کشاورزی بررسی شد.
اجتماعی 19:16   1396/10/26
نیازمند خصلت‌های سردار باقری در حوزه خبرنگاری هستیم/ نیاز جوانان به تفکر راهبردی
حجت‌الاسلام پناهیان با بیان اینکه نیروهای ارزشی واقع بینی را در ادبیات خود کم دارند اظهار کرد: نیاز امروز ما نزدیکتر شدن جوانان به تفکر راهبردی است.
اجتماعی 19:15   1396/10/26
اختصاص اعتبار ۳۷۰۰ میلیاردی از منابع هدفمندی برای اجرای طرح تحول/ اجرای سیستم ارجاع در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر در سال ۹۷
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس پیشنهادات نمایندگان درکمیسیون تلفیق برای افزایش بودجه سلامت را تشریح کرد.
اجتماعی 18:19   1396/10/26

نظرات کاربران

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد *

کانال تلگرام
انتقادات و پیشنهادات

سایت خبری آریایی نیوز هیچ گونه مسئولیتی در قبال اخبار منتشر شده ندارد و صرفاً اخبار گوناگون را از منابع خبری معتبر دریافت و با ذکر منبع انتشار می دهد.

لطفا انتقادات و پیشنهادهای سازنده ی خود را در قبال بهبود عملکرد سایت به ما انتقال دهید

ارتباط با ما
تبلیغات
دنیای فوتبال
تبلیغات
آب و هوای امروز
برای نمایش شهرهای دیگر اینجا کلیک کنید.
شهر کمینه بیشینه دما هوا
ارومیه -4 4 -1 روز ابری
زنجان -4 2 -1 روز تا قسمتی ابری
تبریز -3 3 -1 ابری
همدان -4 3 -2 روز ابری
سنندج -5 1 -3 ابری
اردبیل -1 3 0 ابری
یاسوج -4 2 0 برفی
اراک -3 4 0 روز معتدل
ایلام -2 3 0 ابری
کرمانشاه -4 3 0 روز ابری
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح 05:45
طلوع آفتاب 07:12
اذان ظهر 12:15
غروب آفتاب 17:18
اذان مغرب 17:37
نیمه شب شرعی 23:31
نرخ ارز
آمار سایت
Top