Quantcast
aryaenews is loading
Aryae News .ir
در حال بارگذاری...

دی

30 شنبه
1396

اینجا جای تبلیغ شماست !

علائم کمبود منیزیم در بدن

1396/10/3 09:01 منبع برترین ها

کمبود منیزیم که به آن هیپو منیزیمی نیز می‌گویند، مشکلی است که معمولا نادیده گرفته می‌شود. علت‌های کمبود منیزیم متنوع است؛ از دریافت ناکافی منیزیم از رژیم غذایی گرفته تا از دست رفتن منیزیم از بدن.

علائم کمبود منیزیم در بدن
برترین ها - ترجمه از هدی بانکی: کمبود منیزیم که به آن هیپو منیزیمی نیز می‌گویند، مشکلی است که معمولا نادیده گرفته می‌شود. تخمین زده شده که بیش از 75 درصد از آمریکایی‌ها، منیزیم کافی دریافت نمی‌کنند. در برخی موارد، کمبود منیزیم ممکن است تشخیص داده نشود زیرا علائم آشکار معمولا تا زمانی که سطح منیزیم بدن به شدت پایین نیاید، خود را نشان نمی‌دهند. علت‌های کمبود منیزیم متنوع است؛ از دریافت ناکافی منیزیم از رژیم غذایی گرفته تا از دست رفتن منیزیم از بدن.
 
مشکلات مرتبط با از دست رفتن منیزیم شامل دیابت، جذب ناقص، اسهال مزمن، بیماری سلیاک و سندرم استخوان گرسنه. در این مقاله، هفت علامت کمبود منیزیم را برای‌تان می‌گوییم.

گرفتگی و تیر کشیدن عضلات

تیر کشیدن، رعشه و گرفتگی عضلات از علائم کمبود منیزیم هستند. در موارد شدیدتر، کمبود منیزیم می‌تواند حتی موجب غش و تشنج شود. دانشمندان عقیده دارند این علائم به دلیل جریان زیاد کلسیم به سمت سلول‌های عصبی بوجود بیایند که موجب تحریک بیش از اندازه‌ی عصب‌های عضله می‌‌شود.
 
 علائم کمبود منیزیم در بدن

هر چند مکمل‌ها ممکن است گرفتگی‌های عضله را در افراد دچار کمبود منیزیم تسکین بدهند، اما مروری اینگونه نتیجه گرفت که مکمل منیزیم، درمانی موثر برای گرفتگی‌های عضله در بزرگسالان نیست. یادتان باشد که گرفتگی‌های عضلانی ممکن است علت‌های دیگری نیز داشته باشد. مثلا، استرس یا مصرف کافئین زیاد.

این علائم ممکن است از عوارض جانبی برخی از داروها یا علامتی از بیماری نورولوژیکی باشند مانند نورومیوتونیا یا بیماری نورون حرکتی. البته این طبیعی است که گهگاه دچار گرفتگی‌های عضلانی شویم اما اگر علائم ادامه پیدا کردند باید به پزشک مراجعه کنید.
 
 اختلالات روانی

اختلالات روانی، از دیگر پیامدهای ممکن کمبود منیزیم هستند. این اختلالات شامل apathy یا بی احساسی (بی‌علاقگی) می‌شود و از ویژگی‌های این اختلال می‌توان به بی‌حسی و عدم علاقه به چیزی نام برد. کمبود منیزیم در حالت‌های شدیدتر می‌تواند منجر به روان آشفتگی و کما هم بشود. ضمنا مطالعات انجام شده به ارتباط میان کمبود منیزیم و افزایش احتمال افسردگی نیز اشاره کرده‌اند. دانشمندان همچنین بر این باورند که کمبود منیزیم می‌تواند اضطراب را افزایش بدهد اما شواهد مستقم کافی وجود ندارد.

بررسی‌های انجام شده نشان داده که مصرف مکمل منیزیم می‌تواند به گروهی از افراد دچار اختلال اضطراب کمک کند، اما کیفیت شواهد موجود چندان بالا نیست. قبل از هر گونه نتیجه گیری به مطالعات دقیق‌تری نیاز است. اما به طور خلاصه می‌توان اینطور نتیجه گرفت که کمبود منیزیم می‌تواند موجب اختلال عصبی شده و در برخی از افراد باعث مشکلات روانی شود.

 پوکی استخوان

پوکی استخوان اختلالی است که در آن استخوان‌ها ضعیف شده و ریسک شکستگی آنها بالا می‌‌رود. احتمال دچار شدن به پوکی استخوان تحت تاثیر چند عامل است که شامل بالا بودن سن، عدم تحرک بدنی و عدم مصرف کافی ویتامین D‌ و K‌ می‌شود. جالب است بدانید کمبود منیزیم نیز ریسک فاکتوری برای پوکی استخوان است. کمبود منیزیم می‌تواند استخوان‌ها را مستقیما ضعیف کند اما همچنین می‌تواند سطح کلسیم خون را نیز پایین بیاورد که واحد اصلی سازنده‌ی استخوان‌هاست.

مطالعاتی که روی موش‌ها صورت گرفت تائید کرد که کمبود منیزیم غذایی منجر به کاهش توده‌ی استخوانی می‌شود. هر چند چنین آزمایشاتی تاکنون روی انسان انجام نشده اما پژوهش‌ها توانسته‌اند کمبود منیزیم را با کم چگال بودن مواد معدنی استخوان ربط بدهند.

 خستگی و ضعف عضلانی

خستگی حالتی است که با فرسودگی یا ضعف روحی یا جسمی شناخته می‌شود و علامت دیگری از کمبود منیزیم می‌تواند باشد. البته هر کسی گاهی خسته می‌شود اما با استراحت برطرف می‌شود. اما اگر خستگی شدید شد یا ادامه پیدا کرد، ممکن است علامتی از وجود یک مشکل باشد. از آنجاییکه خستگی، علامتی عمومی است نه خاص کمبود منیزیم، تا زمانی که همراه با سایر علائم نباشد نمی‌توان علت آن را تشخیص داد. علامت خاص‌تر دیگری از کمبود منیزیم، ضعف عضلانی است که به آن میاستنی نیز می‌گویند.

دانشمندان عقیده دارند علت  ضعف عضلانی، کمبود پتاسیم در سلول‌های عضله است؛ بیماری که با کمبود منیزیم ارتباط دارد. بنابراین کمبود منیزیم می‌تواند یکی از دلایل ممکن خستگی یا ضعف باشد.

 فشار خون بالا

مطالعاتی که روی حیوانات انجام شد نشان داد کمبود منیزیم می‌تواند فشار خون را بالا ببرد که ریسک فاکتوری برای بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود. هر چند شواهد انسانی کافی وجود ندارد اما مشاهدات زیادی نشان داده که پایین بودن سطح منیزیم در بدن می‌تواند فشار خون را افزایش بدهد.
 
 علائم کمبود منیزیم در بدن

مطالعات گوناگونی نتیجه گرفته‌اند که مکمل منیزیم می‌تواند فشار خون را پایین بیاورد، مخصوصا در بزرگسالانی که دچار پُرفشاری خون هستند.

 آسم

کمبود منیزیم گاهی در بیماران دچار آسم شدید نیز دیده می‌شود. ضمنا، سطح منیزیم در افرادی که آسم دارند، نسبت به افراد سالم، پایین‌تر است. محققان عقیده دارند کمبود منیزیم می‌تواند موجب تجمع کلسیم در عضلات مخاطی راههای هوایی ریه شود. در نتیجه راههای هوایی تنگ شده و تنفس را دشوار می‌کنند.

گاهی برای بیماران دچار آسم شدید، اسپری تنفسی منیزیم سولفات تجویز می‌‌شود تا به شل شدن و باز شدن راههای هوایی ریه‌شان کمک کند. برای افرادی که علائم خطرناکی دارند، تزریق این دارو تجویز می‌‌شود.
اما شواهد موجودی که موثر بودن مصرف مکمل‌های خوراکی منیزیم را در بیماران آسمی ثابت کند، هنوز کافی نیستند. به طور خلاصه، دانشمندان باور دارند آسم شدید می‌تواند علامتی از کمبود منیزیم در برخی از بیماران باشد.

 ضربان قلب نامنظم

آریتمی قلب یا ضربان قلب نامنظم، یکی از جدی‌ترین علامت‌های کمبود منیزیم است.علائم آریتمی در بیشتر موارد خفیف است و معمولا ظاهر نیست. اما در برخی از افراد می‌تواند موجب تپش قلب شود که به صورت مکث‌هایی بین ضربان قلب احساس می‌شود. سایر علائم احتمالی آریتمی شامل سر سبکی، تنگی نفس، درد قفسه‌ی سینه یا غش کردن می‌‌شود. در موارد شدیدتر، آریتمی می‌تواند ریسک سکته‌ی مغزی یا نارسایی قلبی را بالا ببرد.

دانشمندان باور دارند عدم تعادل سطح پتاسیم بین درون و بیرون سلول‌های عضله‌ی قلب می‌تواند مشکل اصلی باشد که بیماری مرتبط با کمبود منیزیم است. معلوم شده برخی از بیماران که نارسایی احتقانی قلب و آریتمی دارند، نسبت به افراد سالم، منیزیم کمتری در خون خود دارند. درمان این بیماران با تزریق منیزیم، عملکرد قلب‌‌شان را خیلی بهتر کرده بود.

چگونه منیزیم کافی دریافت کنیم؟

منیزیم هم در منابع گیاهی و هم در منابع حیوانی به وفور وجود دارد. غنی‌ترین منابع منیزیم، دانه‌ها و مغزها هستند اما غلات کامل، حبوبات و سبزیجات برگ تیره نیز مقدار مناسبی منیزیم دارند.

. بادام: 270 میلی گرم

. تخم کدو: 262 میلی گرم

شکلات تلخ: 176 میلی گرم

بادام زمینی: 168 میلی گرم

پاپ کورن: 151 میلی گرم

سایر منابع منیزیم شامل بذر کتان، تخم آفتابگردان، دانه‌ی چیا، کاکائو، قهوه، پسته، فندق و جو دوسر می‌شود.

اگر اختلال یا بیماری دارید که موجب از دست دادن منیزیم از بدن می‌شود، مانند دیابت، باید حتما غذاهای سرشار از منیزیم به مقدار زیاد مصرف کنید یا از مکمل آن کمک بگیرید.

خبرهای مرتبط

فواید خردل زرد؛ از رشد مو تا سلامت قلب
به غیر از سس خردل، دانه‌های خردل زرد و سبز در آشپزخانه کاربردهای زیادی دارند. خردل زرد ذاتا همه فن حریف است که به صورت سس یا روغن، دانه و یا به شکل پودری در دسترس است و فواید شگفت انگیزی برای سلامتی دارد.
تغذیه 09:03   1396/10/24
کمبود ویتامین E را چگونه برطرف کنیم؟
ویتامین E، ویتامینی محلول در چربی است که خواص آنتی اکسیدانی داشته و کمک می‌کند سیستم ایمنی‌تان قوی بماند.
تغذیه 09:07   1396/10/19
تغذیه بیماران مبتلا به ایدز
یکی از مواردی که معمولا در مراقبت های عمومی از بیماران مبتلا به ایدز در نظر گرفته نمی شود موارد تغذیه ای است. این در حالی است که تغذیه سالم و مناسب می تواند مستقیما بر قدرت و ضعف سیستم دفاعی بدن این افراد یا پیشگیری از ابتلا به مشکلات ناشی از بیماری ایدز مانند کاهش وزن، اسهال و انواع عفونت ها کمک کند.
تغذیه 09:45   1396/10/18
بهترین روش استفاده از چای سبز در کاهش وزن
اگر تصمیم دارید با مصرف چای سبز با چاقی و اضافه وزن خداحافظی کنید، باید برای مصرف آن در طول روز برنامه‌ریزی داشته باشید و از مصرف این نوشیدنی گیاهی بدون برنامه پرهیز کنید.
تغذیه 09:20   1396/10/18
انواع مسمومیت و نحوه پیشگیری و درمان آنها
امروزه بیش از هر زمانی دسترسی به انواع مواد شیمیایی مثل سموم، داروها، مواد ضد عفونی کننده، رنگ ها، شوینده ها، کودها، حشره کش ها و ... بدون برخورداری از اطلاعات کافی از شیوه درست مصرف، نگهداری و خطرات ناشی از آنها افزایش یافته است.
تغذیه 07:49   1396/10/13
مواد غذایی که نفخ شکم را از بین میبرند
برای اینکه شکم صاف و بدون نفخ و ورم داشته باشید، خوراکی هایی که در ادامه نام برده ایم را در وعده های روزانه خود بگنجانید.
تغذیه 09:21   1396/10/11

نظرات کاربران

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تائید منتشر خواهد شد
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد *

کانال تلگرام
انتقادات و پیشنهادات

سایت خبری آریایی نیوز هیچ گونه مسئولیتی در قبال اخبار منتشر شده ندارد و صرفاً اخبار گوناگون را از منابع خبری معتبر دریافت و با ذکر منبع انتشار می دهد.

لطفا انتقادات و پیشنهادهای سازنده ی خود را در قبال بهبود عملکرد سایت به ما انتقال دهید

ارتباط با ما
تبلیغات
دنیای فوتبال
تبلیغات
آب و هوای امروز
برای نمایش شهرهای دیگر اینجا کلیک کنید.
شهر کمینه بیشینه دما هوا
ارومیه -4 4 -1 روز ابری
زنجان -4 2 -1 روز تا قسمتی ابری
تبریز -3 3 -1 ابری
همدان -4 3 -2 روز ابری
سنندج -5 1 -3 ابری
اردبیل -1 3 0 ابری
یاسوج -4 2 0 برفی
اراک -3 4 0 روز معتدل
ایلام -2 3 0 ابری
کرمانشاه -4 3 0 روز ابری
اوقات شرعی
اوقات شرعی به افق تهران
اذان صبح 05:45
طلوع آفتاب 07:12
اذان ظهر 12:15
غروب آفتاب 17:18
اذان مغرب 17:37
نیمه شب شرعی 23:31
نرخ ارز
آمار سایت
Top